Dodano: 17.06.2011r. przez: kalendarz Kategoria: Ciekawostki

Dotknij domu Juliana Tuwima

kalendarz

Autor
537 wiadomości
Wakacje to dobry czas na spacery połączone ze zwiedzaniem. Popularne staje się podążanie szlakami znanych z historii postaci. My proponujemy spacer po Łodzi śladami poety Juliana Tuwima.

Być może niektórzy z was należą do tych, którzy lubią opukiwać budynki, w których mieszkał znany pisarz, artysta czy polityk. Niektórzy pielgrzymi wędrując śladami swojego idola, recytują wiersze, śpiewają piosenki i obowiązkowo robią sobie zdjęcia (pomijamy tu sytuacje skrajne jak uprawianie miłości na grobie bożyszcza). Dla miłośników takich wędrówek podążanie szlakiem Tuwima może być nie lada atrakcją. W Łodzi jest wiele miejsc związanych z poetą. Postanowiliśmy zaproponować 10, które przeniosą was w czasy początków XX wieku i wskażą ścieżki, którymi poruszał się Tuwim.

1. ul. Kilińskiego 46 (dawniej Widzewska 44) ? To tutaj w dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią 13 września 1894 r. w rodzinie spolonizowanych Żydów przyszedł na świat poeta.

2. al. 1 Maja 5 m. 13 (dawniej Pasaż Szulca) ? Od 1986 r. Tuwimowie zamieszkiwali na Pasażu Szulca w trzypokojowym mieszkaniu na III piętrze prawej oficyny.

3. ul. Struga 42 (dawniej św. Andrzeja) ? Rodzina Tuwimów przeprowadziła się tutaj w 1902 lub 1903 roku. Nowe mieszkanie było większe i wygodniejsze. To z okien tej kamienicy młody Julian podziwiał metalowego konia zamieszczonego na lecznicy dla zwierząt przy ul. Kopernika 22, którego później z nostalgią opisywał w ?Kwiatach polskich?. Na ten okres przypadają lata szkolne Tuwima. Na kamienicy zamieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona poecie.

4. ul. Narutowicza 54 (dawniej Dzielna 50) ? Tuwimowie mieszkali tutaj od lata 1914 do 1917 r.

5. al. Kościuszki 27 m. 5 (dawniej Spacerowa 27) ? Rodzice Tuwima mieszkali pod tym adresem od 1917 do 1935 roku. Julian zameldowany był pod tym adresem do 1919. Po ślubie ze Stefanią Marchew udzielonym w synagodze przy Al. Kościuszki 2 (zburzona przez Niemców podczas II wojny światowej) przeniósł się do Warszawy. Bywał jednak częstym gościem w domu rodzinnym.

6. ul. Traugutta 12 (dawniej Krótka) ? 9 sierpnia 1920, na niedługi czas, w kamienicy przy Traugutta zamieszkali Julian i Stefania Tuwimowie. Prawdopodobnie schronili się w Łodzi z powodu zagrożenia płynącego ze zbliżającej się do Warszawy armii bolszewickiej.

7. ul. Traugutta 6 ? W mieszczącym się do dzisiaj pod tym adresem hotelu Savoy (niegdyś jeden z najnowocześniejszych hotelów w Polsce, siedmiopiętrowy łódzki ?drapacz chmur?) mieścił się kabaret ?Bi-Ba-Bo?, do którego Tuwim pisał skecze i wiersze satyryczne.

8. ul. Piotrkowska 63 ? na rogu ulicy 6 Sierpnia i Piotrkowskiej mieściła się cukiernia, w której Tuwim wraz z przyjaciółmi zwykł upłynniać swoje honoraria. ?Życie kawiarniane?, późniejsza wizytówka Skamandra, dla Tuwima zaczęło się już w Łodzi.

9.ul. Sienkiewicza 46 (dawna Mikołajewska 44) ? w tym budynku mieściło się Męskie Gimnazjum Rządowe (dziś III LO). Tuwim był jego uczniem od 1904 do 1914 roku. Zdolny, inteligentny, pomysłowy uczeń już w latach szkolnych otoczony nimbem poety nie bardzo interesował się zdobywaniem dobrych stopni ? powtarzał 6 klasę. Po ukończeniu gimnazjum wybrał się na studia prawnicze do Warszawy.

10. ul. Struga 5 (dawniej św. Andrzeja) ? to pod tym adresem od 1898 do niedawna mieściła się pierwsza w Łodzi wypożyczalnia książek. Wypożyczalnia znajdowała się na trasie jaką Tuwim pokonywał ze szkoły do domu. Poeta często korzystał ze zgromadzonego tam księgozbioru. Podobno w 1912 r. liczył on 11 tys. tomów.

Zdjęcia w galerii ułożone są w kolejności powyższych opisów: 1. Kilińskiego 46, 2. al. 1 Maja 5...

Tekst i foto. Paweł Głowacki

Tagi: Julian Tuwim, poeta, zwiedzanie, Łódź
A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...
captcha
  • Tekst