Dodano: 21.08.2012r. przez: KiraMaria Kategoria: Kultura

Pop-art po polsku: Galeria Re:Medium

KiraMaria

Autor
39 wiadomości
Zaskoczenie, zmieszanie, a czasem i niedowierzanie - wszystko to maluje się na twarzach Łodzian, gdy trafiają na Piotrkowską 113. Pośród zgiełku ulicy, hałasów rozmów, aury handlu i rozrywki, swoje miejsce ma Galeria Re:Medium.
 
W sierpniu jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki, mieszczący się na głównym łódzkim deptaku, zachęca przechodniów do zatrzymania się i zastanowienia m.in. nad istotą konsumpcjonizmu. Wykorzystuje do tego dzieła wybitnego krakowskiego grafika, pochodzące z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
 
Lucjan Mianowski uznawany jest za pierwszego polskiego grafika, który podjął dialog ze sztuką konsumpcjonizmu, zarazem eksperymentując z nowymi technikami.
 
Nie przypadkowo, więc dzieła Mianowskiego pojawiają się w tym a nie innym miejscu. Łodzianie mogą choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad przesłaniem artysty. Wieloznaczność i wyrazistość pozostaje wyzwaniem i zachętą do pozostania w galerii dłużej niż tylko kilka minut.
 
Multiplikacje form, cytaty z rzeczywistości, kiczowate czasem kolory, które stosuje Mianowski, doskonale wpisują się w język pop-artu. Cytaty te nie są jednak tak natarczywe i bezpośrednie, jak w realizacjach innych artystów tego czasu. Litografie artysty są czyste, proste i bardzo mocne w odbiorze.. Skojarzenia niektórych prac z realizacjami choćby Andy Warhola są oczywiste. Mianowskiemu właśnie w głównej mierze przypisuje się przeszczepienie kierunków sztuki zachodniej na grunt polski. Stypendium, na którym był w Paryżu, na pewno mu w tym pomogło.
Grafiki Lucjana Mianowskiego, można oglądać jeszcze jedynie przez kilka dni (do 29 VIII) w Galerii Re:Medium, przy ul. Piotrkowskiej 113, w godz. pn-pt 11-18, sob.11-17.
 
Wstęp wolny.
 
Fot.i tekst: Kira Miler
Tagi: Galeria Re:Medium, halołódź, Mianowski, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, pop-art, Łódź
A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...
captcha
  • Tekst